ZAMEK KRZYŻACKI


Pobliskie atrakcje:
                      
                          Toruń - 0 km

                                 




          
 
          Ciechocinek - 24 km
            










       Golub - Dobrzyń -38 km
      





















 




 

Valid XHTML 1.0 Strict

Toruń


    Zamek krzyżacki w Toruniu – najwcześniejszy zamek krzyżacki na ziemi chełmińskiej, zbudowany na planie podkowy, prezentuje wcześniejszą formę rozwoju zamków krzyżackich, jeszcze przed ustaleniem się typowego zamku konwentualnego w postaci regularnego czworoboku.
    Budowę zaczęto w latach 50. XIII wieku, ukończono w drugiej ćwierci XIV wieku. Prawdopodobnie od początku była to siedziba komtura. W roku 1454 zamek został wzięty szturmem przez mieszczan toruńskich, a następnie prawie całkowicie zburzony. Wydarzenia te zapoczątkowały wojnę trzynastoletnią. 
    W okresie nowożytnym teren zamkowy był wykorzystywany jako bastion oraz wysypisko śmieci. Dopiero w 1966 roku ruiny zamku uporządkowano, odsłaniając zachowane do wysokości ok. 1,5 m mury parteru. Odnalezione wtedy detale architektoniczne (maswerki, zworniki) znalazły się w podziemiach zamku oraz w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu. 
    Z budynków zamku głównego do dzisiaj zachowała się wieża ustępowa (gdanisko) wraz z prowadzącym do niej gankiem, fosa, dolne partie murów parteru i ośmiobocznej wieży i piwnice. Na terenie przedzamcza zachowały się budynki związane z zamkiem - dawny szpital (częściowo zburzony w końcu XIX w.) i młyn górny, a także znaczne odcinki murów przedzamcza z kilkoma bramami (w tym m.in. Młyńską i Menniczą).


Data powstania

   
XIV w. ul. Podzamcze 3
87-100 Toruń

woj. kujawsko - pomorskie
bilet normalny - 8 zł
 bilet ulgowy - 6 zł
Sezon letni III- X
Pn - Nd: 10.00 – 17.45
Sezon zimowy X - II
Pn - Nd: 10.00 – 15.45
data aktualizacji: 6.11.2013 r.


Moim okiem:
  
     Opis w budowie...




...

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę