KSIĘSTWO OPOLSKIE


MOJA OCENA:


Pobliskie atrakcje:
                      
Moszna - 33 km  

                                 
          

        
  Javornik - 60 km           


 
Kamieniec Ząbkowicki - 68 km 


       

 


Valid XHTML 1.0 Strict


Niemodlin 


    W 1313 roku książę Bolesław, syn księcia opolskiego Bolka I, wzniósł nizinny, murowany zamek na miejscu XIII-wiecznej kasztelanii. Stara gotycka budowla wtopiła się całkowicie w późniejsze renesansowe mury, dlatego nie można odtworzyć jej wyglądu. Pozostałości gotyckiej zendrówki widoczne są w południowo-zachodnim skrzydle zamku. Kilka razy w swojej wielowiekowej historii był niszczony i odbudowywany. Zniszczyli go husyci w 1428, pożar w 1552, ucierpiał w 1643 w czasie wojny trzydziestoletniej. Doszczętnie spalony w pożarze w 1552 roku, został przejęty w zastaw przez hrabiego von Logau, który następnie sprzedał go wraz z całym miastem Kasparowi von Pückler. Ten w 1581 roku rozpoczął odbudowę zamku, która trwała do 1591 roku. Zamek w Niemodlinie, druga połowa XIX wieku. 

    Nowożytna rezydencja budowana była etapami (1573–1577, 1589–1592, 1610), a jej fundatorami była rodzina Pucklerów, zaś później (od XVII w.) Promnitzów. Czteroskrzydłowa budowla otaczała prostokątny dziedziniec otoczony arkadami. Po roku 1787, z inicjatywy nowego właściciela, hrabiego Jana II Nepomuka von Praschma, zamek zmienił wystrój wnętrz, dokonano licznych przeróbek na poszczególnych kondygnacjach. Prace z wieku XIX doprowadziły m.in. do zamurowania arkad pierwotnych krużganków i przebudowę kaplicy. 

    Szczególnie charakterystyczna jest sylwetka wieży bramnej, ozdobionej techniką sgraffito. Zachowały się też elementy dekoracji (stiuki, renesansowy kominek w sali południowego skrzydła, ornamenty kolebkowego sklepienia). Nad dawną istnieje kamienny most ozdobiony rzeźbami świętych. Właścicielem zamku w Niemodlinie do 1945 był hrabia Fryderyk Leopold von Praschma.

Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/

Data powstania

   
XIV  w. -----> ----->
data aktualizacji: 04.11.2018r.Film: 

...

Mapa dojazdu: