Założenie grodu na górze Jánský vrch w Javorníku datuje się na koniec XI wieku, chociaż pierwsza pisemna wzmianka o grodzie w Javorníku pochodzi dopiero z 1307 roku. Z końca XIV wieku pochodzą prawdopodobnie zachowane pozostałości gotyckiego bergryfu (cylindryczna wieża służąca jako ostatni punkt oporu obrońców grodu). Według zachowanych relacji javornicki zamek został w 1428 roku zdobyty przez husytów i w 1432 roku przechodzi w ręce wrocławskich biskupów. Wykupił go biskup Konrád Olešnický, ale gród został następnie zburzony, aby nie mógł być znów zdobyty przez nieprzyjaciela. Pod koniec XV wieku rozpoczęto jego odbudowę, którą dokończył na początku XVI wieku wrocławski biskup Jan Thurzo , który z niego stworzył swoją drugą siedzibę. W przybliżeniu w tym okresie otrzymał obiekt swoją dzisiejszą nazwę (według Jana Crzciciela, patrona biskupstwa wrocławskiego). W latach 1616-1617 na dolnym dziedzińcu wybudowano renesansowy pałac. W ciągu wojny trzydziestoletniej Javorník został dwa razy zajęty przez Szwedów, ale gród nie był wyraźnie zniszczony.
W latach 1755-1757 z inicjatywy biskupa Filipa Gottharda Schaffgotscha dochodzi do wyraźnej przebudowy obiektu. Powstaje tu barokowy zamek, zostaje założony ogród ozdobny, rozebrany bergryf, jego pozostałości zostały wykorzystane do wybudowania Sali koncertowej na owalnym planie o średnicy zewnętrznej 12 m. Zrealizowana przebudowa miała kluczowe znaczenie dla obecnego wyglądu zamku.
Biskup Schaffgotsche po swoim wymuszonym odejściu z Wrocławia z wyremontowanego zamku stworzył w 1766 roku z zamku swoją siedzibę. Jánský vrch staje się w ten sposób ważnym centrum kultury, między innymi przebywał tu i działał wybitny kompozytor, skrzypek i dyrygent Karel Ditters z Dittersdofu (jeden z założycieli niemieckiej opery komicznej, na zamku przebywał prawie 30 lat), który założył tu kapelę zamkową.
Na dzisiejszy wygląd zamku miały znaczny wpływ przebudowy za biskupa Hohenlohe-Waldenburg-Barnsteina z przełomu XVIII i początku XIX wieku. Doszło do przebudowy dziedzińca (dolnego i zewnętrznego), przemieszczenia głównej bramy do południowo-zachodniej części rozszerzonego zewnętrznego dziedzińca oraz usunięcia różnych dobudówek, do założenia dolnego parku, centralnego parku i ogrodu ozdobnego oraz wybudowania obiektów gospodarczych i mieszkań dla pracowników. Przebudowa przebiegała również za czasów późniejszych biskupów. Biskupi wrocławscy byli właścicielami zamku do 1945 roku a w 1984 roku, po rozliczeniu czeskiego i polskiego kościoła, zamek przeszedł na własność czechosłowackiego państwa
XII w. | 742 31 Starý Jičín Czechy | sprawdź
na stronie zamku, link po prawo -> |
sprawdź
na stronie zamku, link po prawo -> |
...
Mapa
dojazdu: