HERB MIASTA


Pobliskie atrakcje:

              Radzyń Chełmiński - 18 km

                                 
          
 
           Świecie
- 24 km            


       Chełmno - 34 km
        

 


 

Valid XHTML 1.0 Strict

Grudziądz


    Łac. Graudentum, Graudentium, niem. Graudenz – miasto na prawach powiatu w województwie kujawsko-pomorskim nad Wisłą. Miasto zostało założone w roku 1291 na prawie chełmińskim. W dawnych tekstach występuje pod różnymi określeniami: Grudenc, Grudencz, Grawdencz, Graudentum, Grudentz, Grudenz, Graudenz.  

    Grudziądz jest położony na Pomorzu Nadwiślańskim, na prawym brzegu Wisły. Położenie miasta w połowie drogi między portami północy i dużymi ośrodkami gospodarczymi (jak np. Bydgoszcz, Toruń), jak również na najkrótszym szlaku, łączącym zachód Polski z Warmią i Mazurami. Z racji położenia miasto od zawsze odgrywało ważną rolę.

    Już w XIV w. Grudziądz, mając kilkanaście spichlerzy, pośredniczył w transakcjach zbożowych pomiędzy Ziemią Chełmińską a Gdańskiem. W XVI stuleciu, czyli złotym wieku rozwoju Rzeczypospolitej, Grudziądz stał się centrum obrotu zbożem dla Ziemi Chełmińskiej i Lubawskiej. Ogromne zyski z handlu były źródłem ówczesnego dobrobytu miasta. Handel zbożem na taką skalę wymagał odpowiednich miejsc do jego magazynowania. Dlatego w XVI w. wzniesiono cały kompleks ogromnych spichlerzy, szczelnie zapełniających skarpę wiślaną, na której stało miasto.

    Spichlerze przylegające do siebie ścianami bocznymi mają do dziesięciu kondygnacji. Tworzą ciąg ponad 300 m długości, najlepiej prezentujący się z przeciwległego brzegu Wisły. Podparte potężnymi skarpami stanowią również mur oporowy dla wysokiego brzegu Wisły, na którym rozłożyło się Stare Miasto. Dzięki temu sięga ono krawędzi tego brzegu, a górne części spichlerzy, wystające ponad jego poziom, są integralną częścią historycznej zabudowy miasta. Grudziądzki zespół spichlerzy jest jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce.


Moim okiem:
    Opis w budowie...

...

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę