Frombork, zwany Klejnotem Warmii, a także Grodem Kopernika, jest miejscem, w którym ten wielki polski astronom spędził ponad 30 lat swojego życia. Jako jedyne miasto na świecie może pochwalić się, że jego najsławniejszy obywatel „poruszył Ziemię, wstrzymał Słońce i niebiosa". To tutaj napisał swoje dzieło „De Revolutionibus" prawie pięć wieków temu! Tymi ulicami chodził i wypatrywał gwiazd na niebie. Tutaj też we fromborskiej katedrze Mikołaj Kopernik został pochowany. Postać Kopernika i jego dzieło wyróżnia Frombork w skali światowej. Wiele fromborskich atrakcji turystycznych wiąże się właśnie z jego działalnością.
WZGÓRZE KATEDRALNE
KATEDRA
Bazylika Archikatedralna p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny i św. Andrzeja Apostoła jest najstarszą budowlą fromborskiego Wzgórza Katedralnego. Wzniesiona w latach 1329 - 1388 z inicjatywy biskupów warmińskich budowla, ma charakter halowy, jest trójnawowa z wydłużonym prostokątnym prezbiterium, posiada kilka przybudówek, w tym dwie kaplice: św. Jerzego i Zbawiciela. Innymi cennymi zabytkami są późnogotycki poliptyk, kamienny portal z XIV w., epitafia kanonika Boreschowa i Mikołaja Kopernika, krucyfiks z XV w., fragmenty stalli gotyckich, gotyckie płyty nagrobne i prospekt organowy z 1683 r. W katedrze znajdują się organy barokowe, będące jednymi z najsłynniejszych w kraju. Fromborską atrakcją kulturalną jest coroczny Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej odbywający się w katedrze w sezonie letnim. Koncerty te mają 50-letnią tradycję. Biorą w nich udział wirtuozi z kraju i z zagranicy. W Bazylice Archikatedralnej spoczywa Mikołaj Kopernik, gdzie był kanonikiem i gdzie po 460 latach został odnaleziony. Tam można obejrzeć sarkofag z doczesnymi szczątkami astronoma.
GRÓB MIKOŁAJA KOPERNIKA
Grobu Mikołaja Kopernika poszukiwano kilkakrotnie. Pierwsze takie prace podjęło Warszawskie Towarzystwo Naukowe w 1802 roku, kolejne przeprowadzono w 1909 i 1939. W czasie II wojny światowej poszukiwania bezskutecznie prowadzili Niemcy, a po jej zakończeniu Rosjanie. Wszystkie te próby zakończyły się niepowodzeniem. Astronom był kanonikiem fromborskiej katedry. Z zachowanych dokumentów wynika, że jego pieczy podlegał ołtarz Świętego Krzyża. Dlatego właśnie pod tym ołtarzem prowadzone były wykopaliska. Dopiero w 2005 r. odnaleziono kilka trumien i szkieletów. Ostatecznie po szeregu badań porównawczych kodu DNA, naukowcy potwierdzili, że szczątki należą do Mikołaja Kopernika. Ponowna uroczysta ceremonia pogrzebowa szczątków astronoma odbyła się 22 maja 2010 roku w Bazylice Archikatedralnej.
DZWONNICA zwana WIEŻĄ RADZIEJOWSKIEGO
Najwyższa gotycko - barokowa budowla Wzgórza Katedralnego, zwana również Wieżą Radziejowskiego, usytuowana w południowo - zachodnim narożniku, wzniesiona na przełomie XVI i XVII w. Wieża o wysokości 70 m pełniła od 1685 r. trzy funkcje: dzwonnicy, punktu obserwacyjnego i latarni morskiej. Jej odbudową w 1683 roku zajął się biskup Michał Stefan Radziejowski. Po zniszczeniach w 1945 r. odbudowana została w latach 1972-1973. Wewnątrz uwagę zwiedzających przyciąga tajemnicza metalowa kula, majestatycznie poruszająca się na stalowej lince. To unikatowe wahadło Foucaulta, służące do naocznego stwierdzenia obrotowej natury Ziemi. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego fizyka, który jako pierwszy wykonał to doświadczenie w 1851 roku. W przyziemiu dzwonnicy mieści się planetarium. Na wysokości 70 m n.p.m. znajduje się taras widokowy, z którego można podziwiać panoramę Fromborka i okolic.
XIII w. | Frombork | -----> | -----> |
Mapa dojazdu: