Pobliskie atrakcje:

                      
                   Jaskinia Raj  - 15 km

                                 




          
  
            Chęciny
-16 km            










   
 Huta Szklana - osada - 43 km    





















 





 

Valid XHTML 1.0 Strict

Podzamcze - Pałac Tarłów


    
    Pałac Tarłów w Podzamczu Piekoszowskim – rezydencja w stylu barokowym wzniesiona w latach 1649-1655. Znajduje się w Podzamczu Piekoszowskim, niedaleko Kielc. Została wybudowana na wzór Pałacu Biskupów Krakowskich w Kielcach.  

    Na początku XVII wieku posiadłości w okolicach Piekoszowa stały się własnością Tarłów herbu Topór – jednego z najbogatszych w Polsce rodów magnackich. Najprawdopodobniej to Jan Aleksander Tarło, wojewoda lubelski, postanowił wybudować pałac godny jego drugiej żony, księżniczki Anny Czartoryskiej. Projektantem i budowniczym rezydencji został Tomasz Poncino, włoski architekt barokowy, który wybudował także m.in. Pałac Biskupów Krakowskich w Kielcach. Prace rozpoczęły się w 1649 roku, a ukończono je prawdopodobnie sześć lat później tuż przed najazdem Szwedów na Polskę. 

    Koszty wzniesienia budynku były tak duże, że Tarło musiał sprzedać 30 wsi ze swoich posiadłości. Wojewoda kazał także wybudować w pobliżu rezydencji niewielki pałacyk, który miał być prezentem imieninowym dla żony. Czartoryska zażyczyła sobie, aby zawieźć ją tam saniami. Pomimo iż był to środek lata, Tarło nakazał całą drogę wysypać solą i zaprząc konie do sań. Pałac pozostawał w rękach rodziny do 1842 roku, kiedy to dobra piekoszowskie nabył Kazimierz Sosnowski. Już wówczas budynek był zaniedbany, przez dach przeciekała woda. Około 1860 roku pałac spłonął. Rezydencję próbował później odbudować jeden z kolejnych właścicieli Aleksander Kozłowski, jednak szybko zmarł i zdążył wyremontować jedynie część budynku. Po jego śmierci pałac odziedziczyła rodzina Dobrzańskich, a po zakończeniu działań wojennych stał się on własnością państwa.

    Istnieje legenda, że w Podzamczu ukryto złoto konfederatów, którzy sprzeciwiali się rządom Augusta III Sasa. Adam i Jan Tarłowie planowali obalić władcę i przygotowywali pierwszy projekt ustawy, na którym później została oparta Konstytucja 3 maja, gromadzili także złoto od swoich sprzymierzeńców na organizację wojska i działania dyplomatyczne. Król dowiedział się o tych planach, co spowodowało, że Adam Tarło został zmuszony przenieść złoto w inne miejsce. Miał przekazać je w trakcie obrad sejmu swojemu wujowi Janowi, mieszkającemu w Warszawie, dwa dni przed spotkaniem wszedł jednak w konflikt z Kazimierzem Poniatowskim, a w trakcie pojedynku z nim został śmiertelnie pchnięty szpadą przez jego sekundanta. Złota nigdy nie odnaleziono - ktoś chętny do poszukiwań?:)

Data powstania

   
1872 - 1875 r. ul. Zamkowa
26-065 Podzamcze

woj. łódzkie
nd. nd. nd.



Moim okiem:

   Pałac można zwiedzać bezpłatnie, obekt stoi w polu obok budynków mieszkalnych.  Bezproblemu możemy zaparkować samochód w pobliżu dostać się do srodka obiektu. Jeśli mamy piłkę do kosza to możemy rozegrać nawet mecz:). Bardzo ładnie zachowane ruiny pałacu możemy zwiedzić od środka. Osoby nieco odwarzniejsze i ciekawskie mogą zapuścić się w piwnice tego obiektu. 

...

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę