HERB MIASTA


Pobliskie atrakcje:

                Kalisz-Zawodzie - 4 km

                                 




            

            Nowe Skalmierzyce -10 km
            










        Gołuchów - 15 km
        





















 






 

Valid XHTML 1.0 Strict

Kalisz


    Kalisz - miasto w południowo-wschodniej części województwa wielkopolskiego, nad rzeką Prosną. Drugie pod względem wielkości miasto województwa wielkopolskiego. Przyjmuje się, że jest to najstarsze miasto w Polsce. Obecnie jest miastem na prawach powiatu i siedzibą powiatu kaliskiego ziemskiego. Wczesnośredniowieczny gród na Zawodziu (IX/X-XIII w.) należał do największych piastowskich ośrodków grodowo-miejskich. Po 1233 r. książę Śląski Henryk Brodaty przeniósł centrum osadnicze Kalisza na północ od Zawodzia, na nowe miasto. Prawa miejskie na bazie prawa magdeburskiego Kalisz otrzymał między latami 1253-1260. Około 1257 r. Książę Bolesław Pobożny ulokował Kalisz na prawie średzkim. Wewnętrzną przestrzeń miasta cechował wrzecionowaty układ 2 ulic handlowych, przeciętych systemem przecznic, z centralnie usytuowanym prostokątnym rynkiem. Rozkwit miasta przypadł na XV i XVI w. Niebagatelny wpływ na architektoniczne i intelektualne oblicze miasta miało sprowadzenie doń Jezuitów (1583 r.) oraz fundacja kolegium i kościoła dokonana przez Arcybiskupa Gnieźnieńskiego Stanisława Karnkowskiego. Liczne wojny i pożary w XVII i XVIII w. zahamowały rozwój Kalisza. Tragiczny był zwłaszcza rok 1792, kiedy to wielki pożar strawił bez mała całe miasto. Po upadku Księstwa Warszawskiego w 1815 r. Kalisz znalazł się w granicach Królestwa Polskiego. Jako jedno z większych miast Kongresówki stanowił ważny ośrodek administracyjny, gospodarczy i kulturalny. w czasie I wojny światowej miasto zostało prawie całkowicie zniszczone ostrzałem artyleryjskim i poprzez podpalenia przez wojska niemieckie pod dowództwem majora Hermanna Preuskera. Podczas II Wojny Światowej Kalisz wcielony został do tzw. Kraju Warty. Okupacja przyniosła represje i prześladowania. Szczególnie bezwzględnie obeszli się hitlerowcy z ludnością Żydowską, stanowiącą do 1939 r. 1/3 ogółu mieszkańców miasta. Lata powojenne zaznaczyły się rozbudową przemysłu, infrastruktury miejskiej oraz rozwojem społeczno-kulturalnym.


Moim okiem:
    Reakcja osób, które dowiedziały się, że planuję odwiedzić to miasto była zawsze taka sama: „Co jest w Kaliszu?” Niestety dla przeciętnego zjadacza chleba miasto to nie kojarzy się z turystyką, a przecież jest to najstarsze miasto w Polsce. Pewnie tylko osoby z tego regionu wiedzą jak piękne i urokliwe jest to miejsce. Ale po kolei. Naszą przygodę z tym rejonem zaczęliśmy od zwiedzania zamku w Gołuchowie i parku, który go otacza. Zamek moim zdaniem jest najpiękniejszy jaki widziałem jeśli chodzi o ten typ architektury. W naszym kraju przeważają warownie pełniące głównie funkcje obronne, a tu trafia nam się taka perełka zachowana w takim stanie. Dookoła Kalisza znajduje się wiele ciekawych miejsc. Ja osobiście mogę również polecić Dworzec kolejowy w Nowych Skalmierzycach, który swoją architekturą zapiera dech w piersiach.
     
    Przybywając w nowe miejsce zawsze wcześniej sprawdzam, czy dany region ma jakieś specjały kulinarne do zaoferowania. W przypadku Kalisza są to andruty. Tak więc pierwszym przystanku w samym mieście było miejsce gdzie taki przysmak można kupić. Z tego co się zorientowałem wcześniej są dwa takie sklepy. Ja wybrałem się tutaj: www.andrutykaliskie.com.pl ponieważ przekonała mnie strona internetowa. Niby każdy może powiedzieć, że andruty dostaniemy w sklepie i co to za atrakcja. Jednakże nie ma to wiele wspólnego z prawdą. Nazwa może ta sama ale za to smak to już inny temat. To tak jakbyśmy chcieli porównać Fiata 126 p. do Ferrari, niby obydwa to samochody ale różnica jakaś tam jest;) i to samo jest z andrutami. Ja mógłbym się nimi zajadać w nieskończoność.
   
    Będąc w Kaliszu koniecznie trzeba odwiedzić Zawodzie gdzie znajduje się zrekonstruowany średniowieczny gród z IX w. Pewnie niewiele osób wie o tym miejscu, a wielka szkoda bo możemy je stawiać na równi z Biskupinem, o którym chyba słyszeli wszyscy w naszym kraju. Mam nadzieję, że to miejsce zostanie bardziej wypromowane i sprowadzi w to urokliwe miejsce liczne grupy turystów.
   
    Sam Kalisz także okazale się prezentuje, zwłaszcza zabudowa starego miasta i Park Miejski, w którym znajduje się niecodzienna budowla – chińska altana. Podziwiając kaliską architekturę i robiąc przy tej okazji zdjęcia natknąłem się na komentarz starszych Pań w moim kierunku „Patrz turyści” ;) Co mnie rozbawiło i niestety potwierdziło, że to śliczne miasto nie należy do często odwiedzanych przez turystów. Mam nadzieję, że to się jednak zmieni, bo warto tu się na chwilę zatrzymać.


...

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę