Pobliskie atrakcje:
                      
                          Kalisz - 4 km

                                 
          
 
 
         Nowe Skalmierzyce -10 km            


        Marchwacz -16 km
        

 

 

Valid XHTML 1.0 Strict

Kalisz - Zawodzie - Muzeum Archeologiczne


    Średniowieczny gród w Kaliszu powstał w IX w., na miejscu słowiańskiego cmentarzyska ciałopalnego. W X-XII w. był silnie ufortyfikowanym, jednym z najważniejszych ośrodków państwa wczesnopiastowskiego. Stanowił stolicę kasztelani i siedzibę władzy książęcej oraz kościelnej. Był ważnym punktem na skrzyżowaniu dalekosiężnych szlaków handlowych z Niemiec na Ruś oraz znad Bałtyku do Czech, Moraw, Węgier.
    Pełnił pierwszorzędną rolę w państwie Zbigniewa, pierworodnego syna Władysława Hermana i przyrodniego brata Bolesława Krzywoustego. To tu rozegrało się decydujące starcie między braćmi o sukcesję tronu, o czym wspomina w swej kronice Gall Anonim pod rokiem 1106.
    Lata największej świetności gród na Zawodziu przeżywał w czasach Mieszka III Starego. W połowie XII w. na miejscu starszej drewnianej świątyni z XI w. książę ufundował kamienną kolegiatę p.w. św. Pawła, gdzie pozostał pochowany (1202 r.) obok syna Mieszka Kaliskiego (1193r.)

    W XII w. konflikt dynastyczny między Piastami wielkopolskimi i śląskimi spowodował, że Kalisz wielokrotnie przechodził z rąk do rąk, a w 1233 r. książę Henryk Brodaty zniszczył gród i pobudował nowy w innym miejscu. Ostatecznie cios zadali mu Krzyżacy w 1331 r. w czasie nieudanej wyprawy na miasto lokacyjne. Odtąd miejsce to straciło na znaczeniu, aż do całkowitej ruiny i zapomnienia.

Data powstania

   
IX w. ul. Bolesława Pobożnego
62-800 Kalisz

woj. wielkopolskie
bilet normalny - 5 zł,
 bilet ulgowy - 3 zł
W sezonie turystycznym
 15. IV - 31. X
Wt; Śr;: Pt: 10.00 – 15.00
Czw; Sb; Nd: 10.00 – 18.00
data aktualizacji: 6.11.2013 r.


Moim okiem:
    Miejsce niezywkłe i przede wszystkim nie oblegane przez turystów.  Jeśli ktoś przez przypadek (tak jak ja) nie natknął się na to miejsce w internecie to raczej małoprawdopodobne żeby o nim słyszał, w przeciwieństwie do Biskupina o którym wie każdy Polak. Szkoda, że tak mało rozleklamowany jest Kalisz i jego okolice, bo naprawdę warty jest wizyty do której gorąco wszstkich zachęcam.


...

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę