HERB RZYMU


MOJA OCENA:
Valid XHTML 1.0 Strict

Rzym     Rzym jest największym miastem Włoch oraz stolicą tego państwa, a także regionu administracyjnego Lacjum. Położony jest w środkowej części Półwyspu Apenińskiego wśród wzgórz, przepływa przez niego rzeka Tybr. Rzym jest głównym ośrodkiem administracyjnym i politycznym Włoch, m.in. dlatego, że znajdują się tu siedziby prezydenta, ministerstw i urzędów centralnych. W obrębie Rzymu, na prawym brzegu Tybru, leży miasto-państwo Watykan, będący enklawą na terytorium państwowym Włoch. Jest światowym centrum turystycznym z bardzo bogatymi zabytkami z wielu epok historycznych (kościoły, bazyliki, Koloseum, pałace, akwedukty, fontanny i wiele innych budowli), niezwykle bogate muzea i inne atrakcje. Corocznie odwiedza Rzym kilkanaście milionów turystów. Historyczne centrum Rzymu zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. 

Trzeba to powiedzieć otwarcie, nie da się zobaczyć wszystkiego wartego obejrzenia w czasie jednej wizyty w Rzymie. Zamiast gorączkowego „zaliczania” kolejnych perełek zabytków i budowli architektonicznych ponadczasowego formatu, lepiej rozłożyć to na kilka razy, aby lepiej docenić walory Rzymu i jego czarującą atmosferę.

Mamy do zwiedzenia przekrój przez liczne okresy historyczne i style architektoniczne: począwszy od czasów antycznych (Koloseum, Forum Romanum i pozostałości budowli na Palatynie), przez czasy wczesnochrześcijańskie (kościoły i bazyliki), romańskie świątynie, renesansowe pałace, barokowe i rokokowe fontanny i budowle, po bardziej współczesne zabytki z czasów zjednoczenia Włoch i rządów Mussoliniego.


Koloseum:

...

Mapa dojazdu:

...


Watykan:


...

Mapa dojazdu:

Rzym:

...

Mapa dojazdu: