HERB 3 RZESZY


Pobliskie atrakcje:
                      
                       Inowłódz - 7 km

                                 




          

          TM Niebieskie żródła
 - 15 km           










         Skansen rzeki Pilicy-15 km
         





















 





 

Valid XHTML 1.0 Strict

Konewka



    Kompleks schronów w Konewce – jeden z dwóch kompleksów schronów kolejowych wchodzących w skład Stanowiska dowodzenia "Obszar Środek" (niem. "Anlage Mitte"), położony w lesie obok wsi Konewka. Kompleks schronów w Konewce składał się ze schronu kolejowego o długości około 385 m, dwóch schronów bojowych i najprawdopodobniej schronów technicznych podobnie jak w bliźniaczym zespole schronów znajdującym się obok wsi Jeleń. Kompleks od strony zewnętrznej otoczony był płotem z siatki drucianej i najprawdopodobniej od strony wewnętrznej zasiekami z drutu kolczastego. Budowę kompleksu realizowała Organizacja Todt w okresie od kwietnia do października 1940 r.

Data powstania

   
1940 r.

Konewka
97-215 Inowłódz
woj. łódzkie 

bilet normalny - 8 zł,
 bilet ulgowy - 5 zł
W sezonie (V-IX)
Wt - Nd: 10.00 – 18.00
data aktualizacji: 6.11.2013 r.


Moim okiem:

   Podstawowa sprawa to wziąć coś ciepłego do ubrania bo w schronie jak w jaskini - ciepło to nie jest.  Latem temperatura oscyluje w granicach 16°C, a zimą potrafi spaść do 4°C. Biorąc pd uwagę że mamy 80 metrowy odcinek schronu do pokonania ciepła bawełniana bielizna i wełniane skarpety zawsze się przydadzą;) Odnośnie godzin otwarcia w danym okresie to zachęcam do odwiedzenia strony oficjalnej (naciśnij "Click here" powyrzej) ponieważ godziny i dni otwarcia zmieniają się dynamicznie w stosunku do pory roku w jakiej chcemy zwiedzić schron. Jak  będziemy już w środku to  mamy pole do popisu:) w każdą dziurę możemy wejść, wpełznąć, wszystko czego dusza zapragnie:) Dla bezpieczeństwa zachęcam do zabrania latarki a wtedy nic nie umknie naszej uwadze.

    Dla ekstremalnych zwiedzaczy, którzy nie boja się ubrudzić polecam przejście podziemne pomiędzy schronem kolejowym, a schronem technicznym. Tak mniemam, że jest to przejście bo całej drogi nie pokonałem ponieważ zrobiło się dość nisko i zrezygnowałem. A przynajmniej tej wersji będę się trzymał. Ale żeby podeprzeć moją teorię o przejściu to idąc tunelem na końcu słyszałem głosy więc uznałem, że po drugiej stronie są osoby w drugim schronie, no chyba,  że to nie były głosy ludzi ... ale to już niech każdy sprawdzi sam. Miejsce klimatyczne na pewno warte odwiedzenia, które nie tylko faną militari szczerze mogę polecić. 

...

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę