ZAMEK POLSKI


Pobliskie atrakcje:
                      
Sandomierz - 40 km

                                 
          

Sandomierz-zamek - 40 km 


 Baranów Sandomierski-41 km
 

 

 

Valid XHTML 1.0 Strict


Ujazd - Zamek Krzyżtopór


    Budowany w latach 1627–1644 przez Krzysztofa Ossolińskiego; nigdy nie został w pełni ukończony. Jest to obszerny zamek w stylu włoskim typu palazzo in fortezza. Budowniczym, który sporządził plany i nadzorował wznoszenie pałacu, był Wawrzyniec Senes. Od strony północnej przylegały niegdyś piękne ogrody w stylu włoskim. 

    Historia powstania pałacu i jego świetności pozostaje wciąż nie do końca poznana. Jest to powodem do narastania wokół niego legend. Jedną z nich jest opowieść o zastosowaniu w pałacu symboliki liczb nawiązującej do kalendarza: okien miał tyle, ile dni w roku, pokoi tyle, ile tygodni; sal wielkich tyle, ile miesięcy, a cztery narożne jego baszty odpowiadały liczbie kwartałów. Brak zachowanych planów budowy oraz sztychów sprzed przebudowy w XVIII wieku uniemożliwia dziś faktyczne odtworzenie wizerunku zamku z połowy XVII wieku. 

    Jego fundator cieszył się nim krótko. Krzysztof Ossoliński zmarł nagle w rok po ukończeniu budowy. Pozostawił on po sobie bardzo zadłużony majątek, który odziedziczył jego syn Krzysztof Baldwin Ossoliński. Po śmierci Krzysztofa Baldwina Ossolińskiego (1649) pałac odziedziczyła spokrewniona z nim rodzina Kalinowskich. Pałac został ograbiony w czasie potopu przez Szwedów (1655). Zamieszkany do roku 1770, kiedy został zniszczony przez wojska rosyjskie w czasie obrony przez zwolenników Konfederacji Barskiej. Obecnie pałac ma status trwałej ruiny. W dawnej klasyfikacji zabytków był zaliczony do klasy zerowej. Budowla jest ruiną o znacznym stopniu zachowania, stąd interesującą do zwiedzania. W jej skład wchodzą obszerne fortyfikacje: bastiony, fosa, ślady umocnień i mostów. Nazwa ewoluowała. Krzyż był symbolem wiary i polityki wojewody, topór herbem Ossolińskich. Oba te symbole są umieszczone na bramie wjazdowej do pałacu. Sam budowniczy nazywał pałac mianem Krzysztofory, co najprawdopodobniej wywodzi się od źródłosłowu jego imienia (gr. Christophoros – zob. Krzysztof). Klucz ziemski Iwaniska, w którym leżała miejscowość Ujazd, nabyty został przez Ossolińskich od Ligęzów na początku XVII wieku.


Data powstania

   
1627–1644 Ujazd 73,
27-570 Iwaniska
woj. świętokrzyskie
bilet normalny - 10 zł
biulet ulgowy - 7 zł
sprawdź na stronie zamku,
link po prawo ->
data aktualizacji: 05.05.2014 r.


Moim okiem:

    Miejsce niezwykle malownicze i warte odwiedzenia nie tylko przez zamkołaza. Niegdyś perełka architektoniczna świadcząca o dobrobycie i potędze Polski w czasach których powstawał zamek. Dziś to jedynie trwała ruina, jednak nadal cieszy oko i robi wrażenie na zwiedzających. Szczerze wszystkim polecam odwiedzenie zamku Krzyżtopór w Ujezdzie.

...

Mapa dojazdu:


Wyświetl większą mapę