ZAMEK POLSKI


Pobliskie atrakcje:
            
   Mirów - 14 km

                                 
         


    Bobolice - 16 km     


 
Ogrodzieniec - 16 km 

 
Sezamki.eu website reputation

Sezamki.eu Pagerank

Valid XHTML 1.0 Strict


Zamek Bąkowiec - Morsko


    Zamek w Morsku nazywany Bąkowcem datowany jest na XIV wiek. Położenie i budowa bardziej kwalifikują go do strażnic obronnych. Ruiny zamku znajdują się na skalistym wzgórzu. W roku 1327 Władysła Łokietek oddał wieś Morsko kanonikom laterańskim w Mystowie. Na początku XVI wieku była własnością rodziny Włodków, którzy prawdopodobnie na przełomie XV i XVI wieku zbudowali zamek z kamienia. Następnie Morsko przejęli Zborowscy a po nich Brzescy i Giebułtowscy. W XVII wieku zamek został opuszczony.
    W latach 1929-33 architekt Witold Czeczott wzniósł nowy dom mieszkalny po stronie południowej wzgórza zamkowego. Na podstawie istniejących murów można ustalić, że zamek został założony na planie nieregularnego wieloboku i miał powierzchnię około 500 m2, składał się z części mieszkalnej i obronnej. Do zamku można było się dostać tylko pieszo z przedzamcza położonego poniżej od strony zachodniej, które było otoczone wałami łączącymi pojedyncze skałki.

Data powstania

   
XIV w. 42-421 Morsko nd. nd.
data aktualizacji: 22.06.2014 r.

Moim okiem:
 

   Gdyby nie fakt, że wzgórze zamkowe jest z każdej strony porośnięte lasem, a pozostałe ruiny są już prawe niewidoczne zamek byłby bardziej atrakcyjny dla turystów. Tylko z jednej naprawdę widać pozostałości zamku. W tej części mieści się wypożyczalnia rowerów. Niestety obiekt nie prezentuje się obecnie imponująco, lecz kto wie może kiedyś czeka go taka przyszłość jak zamku w Bobolicach? Czego sobie i wszystkim szczerze życzę.

...


...

Mapa dojazdu: